Bozulabilir-Gida-Tasimaciligi-1200x797.jpeg

Bozulabilir Gıda Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Genel

Bozulabilir gıda taşımacılığı hizmeti, ısı değerlerinin korunması gereken ürünlerin belirli kural ve yönetmeliklere bağlı olarak taşınmasını sağlar. Bozulabilir ürünleri, ortamın iklim koşullarından, sıcaklıktan, nemden, mevsim koşullarından ve çevresel faktörlerden etkilenebilen maddeler olarak açıklamak mümkündür. Bozulabilir gıda ürünleri kapsamında süt ürünleri, et, deniz ürünleri, sebzeler, meyveler ve çiçekler yer alır. Bu ürünler için hassas yapıları göz önünde bulundurularak sevkiyat kuralları bulunmaktadır. Dolayısıyla, perishable taşımacılıkta ürünler özel olarak paketlenmeli ve sevkiyat standartlarına uygun olmalıdır. 

Bozulabilir gıda taşımacılığında ambalaj da son derece önemlidir. Ürünler doğru paketleme ile başlangıç noktasından varış noktasına kadar bozulmadan taşınır. Havayolu ile taşınacak olan bozulabilir ürünlerin uluslararası havayolu standartlara uygun paketlenmesi gerekmektedir. Çabuk bozulan ürünlerin güvenli bir şekilde paketlenmesi için dayanıklı ambalajların kullanılması önemlidir. Ürünler özel kutulara yerleştirilmeli ve taşıma sırasında hava kaçağını önlemek için ürünün belirtilen sıcaklığı korunmalıdır. Ayrıca bozulabilir ürün özel ısı gerektiriyorsa bu bilgi paket üzerine yazılmalıdır. Perishable taşımacılıkta pek çok püf nokta bulunduğu için profesyonel bir lojistik firmasıyla anlaşmak oldukça önemlidir.

 

Bozulabilir Gıda Taşımacılığı Nedir?

Lojistiğin en ciddi ve hassas operasyonu olan bozulabilir gıda taşımacılığı, uygun depolama koşullarında teslimatı içeren süreç olarak ifade edilmektedir. Bazı ürünler yapıları gereği sıcaklık ve nem kontrolü gerektirebilir. Bu nedenle ürünün sabit sıcaklıkta kalabilmesi ve sıcak ya da soğuk olarak kolayca taşınabilmesi için bozulabilir gıda taşımacılığına ihtiyaç duyulmaktadır. 

 

Bozulabilir Gıda Taşımacılığında Taşıyıcının Sorumlulukları

Bozulabilir gıda taşımacılığında hem göndericinin hem de taşıyıcının uyması gereken kurallar vardır. Taşıyıcının göz önünde bulundurması gerekenler şunlardır;

 • Perishable taşımacılık sürecinde; kargonun gecikme ihtimali olan her türlü engeli ortadan kaldırmalıdır,
 • Yükü, mürettebatın güvenliğini, kargo aracının yapısını ve çalışanların sağlığını etkileyebilecek her türlü tutarsızlığın yetkililere iletilmesini sağlamalıdır,
 • Ürünlerin zamanında ulaşıp ulaşmayacağını planlar,
 • Ürünü diğer kargolardan ayırmak gerekip gerekmediğini tespit eder,
 • Göndericinin uygun izinleri ayarlayıp ayarlamadığını, gerekli bilgileri iletip iletmediğini kontrol eder,
 • Tüm güvenlik önlemlerinin karşılandığından emin olur.

 

Bozulabilir Ürünleri Taşıma Yolları

Lojistik firmaları, ürüne ve geldiği yere bağlı olarak bozulabilir gıda ürünlerini 3 temel yöntem kullanarak taşıyabilir. Bunlar kara yolu, hava yolu ve deniz yolu ile bozulabilir gıda taşımacılığıdır. Her biri bozulabilir gıdayı taşıma süresince muhafaza etmek için çeşitli yöntemler geliştirmiştir. 

 • Kara yolu taşımacılığı: Kara yolu taşımacılığı, genellikle bir kamyon veya trenle ürünlerin teslim edilmesini sağlar. Kamyon taşımacılığı kullanılırken, bozulma ihtimali olan gıdaların iç sıcaklığı buz veya kuru buz kullanılarak korunur. Öte yandan, çabuk bozulan malları taşıyan trenler, depolama sıcaklığını kontrol etmek için izole astar kullanır ve entegre soğutma sistemlerine sahiptir.
 • Hava yolu taşımacılığı: Hava yolu, en hızlı ulaşım yöntemi olduğu için perishable taşımacılık açısından idealdir. Çabuk bozulma potansiyeli olan ürünlerin taşınması sırasında en doğru seçenek olarak bilinir. 

Havalimanları genel olarak, bozulabilir gıdalar için kontrol edilebilir soğutulmuş odalar ve dondurucular içeren bölümlere sahiptir. Havalimanlarındaki bu bölümler ürün en doğru ısıda muhafazasını sağlar. Ayrıca 24 saat boyunca sıcaklık ve enerji durumunu kontrol eden uzman bir personel bulunur. Yaygın olarak taze ürünler ve konsantre meyve suyu gibi dondurulmuş ürünler hava yoluyla taşınır. 

 • Deniz yolu taşımacılığı: Deniz yolu Bozulabilir gıda ürünleri, hava sirkülasyonunu teşvik eden sistemlerle donatılmış soğutmalı gemiler kullanılarak da taşınabilir. Perishable taşımacılıkta ürünler, soğutulmuş konteynerler olan soğutuculu konteynerde (reefer) gemi ile gönderilebilir. Ürünleri deniz yoluyla taşırken operatörlerin, ürünlerin tutulması gereken uygun sıcaklığı belirtmek için ilgili bir form doldurmaları gerekir. 

 

Bozulabilir Gıda Taşımacılığının Önemi

Bozulabilir ürünlerinizin doğru sıcaklıkta tutulması, ürünlerinizin güvenliğini, kalitesini, durumunu ve soğuk zincirini sağlamak için çok önemlidir. Bozulabilir ürünler taze tüketildiği için insanlar meyvelerin, sebzelerin, etlerin, deniz ürünlerinin veya süt ürünlerinin marketlerde taze olarak sunulmasını bekler. Diğer gıdaların yanı sıra, bozulabilir ürünler, her gün teslim edilen en yaygın kargo ürünlerinden bazılarıdır. Bu nedenle bozulabilir gıda taşımacılığının en doğru yöntemini bilmek çok önemlidir. Her zaman taze tutmak gerektiğinden, bozulabilir ürünleri nasıl taşıyacağınız konusunda tüm sorumlulukları bilmek ya da bilen bir firmaya emanet etmek hayati bir rol oynar. 

Bozulabilir gıda taşımacılığını etkileyen yaşam standartları ve teknolojik gelişmeler her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu nedenle, bozulabilir mal lojistiğine olan talebin de iyileştirilmesi gerekiyor. Nakliye sürecinde ustalaşmış Esalco, perishable taşımacılık sırasında hem tüm maliyeti kontrol altına alır hem de ürünlerinizi güvenle teslim eder. Çabuk bozulan ürünlerinizi taşımak, özellikle pazarda artan rekabet karşısında zor olabileceğinden, Esalco ile çalışabilir ve ürünlerinizi güvence altına alabilirsiniz. 

 

Bozulabilir Gıda Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bozulabilir ürünlerin düzgün ve etkili bir şekilde işlenmesini ve taşınmasını sağlamak için bazı temel faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Bu faktörleri aşağıdaki başlıklar altında değerlendirmek mümkündür;

 

Ürün Hakkında Detaylı Bilgi Sahibi Olmak

Gerek depo personelleri gerek nakliye ortakları, ne tür ürünler kullandıklarının ve nakliye gerekliliklerinin farkında olmalıdır. Ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, bozulabilir gıda taşımacılığının güvenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

Bozulabilir gıda taşımacılığını profesyonel bir şekilde yapan bir lojistik firması,

 • Ürün için en iyi taşıma şeklini,
 • Sıcaklık gereksinimlerini
 • Taşıma sırasında sıcaklık sorunlarının ortaya çıktığı durumlar için protokolleri,
 • Optimum geçiş süresini,
 • Gıda ürününü güvenli bir şekilde işlemek için standartları bilir.

 

Esalco Görsel

En İyi Lojistik Firmasını Seçmek

Bozulabilir gıda kargosunun göndericisi, ürünlerinin kalitesini korumak için uygun adımları atacak, güvenilir bir firma seçmelidir. Güvenilir ve üretken bir lojistik firması seçerken şu sorulara cevap bulmak gereklidir;

 • Tecrübesi ve iyi bir tanınırlığı var mı?
 • Ulaşım sağlayıcının müşterileri aldıkları hizmetten memnun mu?
 • Ekipmanlarının bakımını ve temizliğini düzenli olarak yapıyorlar mı?
 • Nakliye personeli çabuk bozulan maddelerin idaresi ve özel ekipmanın çalıştırılması konusunda profesyonel mi?
 • Taşımacılık seçenekleri ve süreci nelerdir?

 

Gönderici İle Lojistik Firması Arasındaki İletişim

Kolay bozulan maddelerin taşınması zamana duyarlıdır. Bu nedenle işletmeler, ürünler sevk edilmeden önce lojistik firmasına doğru bilgileri detaylı bir şekilde iletmelidir. Net bir iletişim kurulması teslimatın sorunsuz ve verimli olmasını sağlar. Lojistik firması, izlemeleri gereken rota, varış yeri ve aktarım süresine dair beklentileri hakkında bilgilendirilmelidir. Her iki tarafın da belirlenmiş şartları karşılıklı olarak kabul etmesini sağlamak için, göndericiyle yapılan bir sözleşmede gereksinimleri ana hatlarıyla belirlemek ve belgelemek çok önemlidir. 

 

Paketleme Gereksinimleri Hakkında Doğru Bilgi Aktarmak

Bozulabilir gıda taşımacılığının doğru bir şekilde yapılmasını sağlamak için uygun paketleme teknikleri tercih edilmelidir. Eğer gönderici firmanın paketleme ile ilgili özel gereksinimleri varsa, bunları lojistik firmalarına iletmesi gerekir. Lojistik firması aldığı bilgiler doğrultusunda en uygun taşımacılık yöntemini seçer ve paketlemeyi yapar.

Esalco Lojistik, Dünya çapında perishable taşımacılıkta sınırlarını belirlemek ve küresel tedarik zinciri konusunda çözümler sunmak amacıyla yola çıkar. Siz de Esalco ile çalışarak, bozulabilir gıda ürünlerinizin istediğiniz adrese hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz. 

 

İlginizi Çekebilir: NAVLUN NEDİR VE NASIL HESAPLANIR


Esalco Logo

Esalco Lojistik olarak kurulduğumuz 2011 yılından beri en sade anlatımıyla, bir ürünü ya da hammaddeyi, bir noktadan diğer bir noktaya taşıyoruz. Kulağa çok basit gelebilir ancak biz lojistiğin basit görünümünün ardındaki derinliği çok seviyoruz. Çünkü taşıdığımız her bir ürünle ya da hammaddeyle insanlara aslında özgürlüğü, mutluluğu, teknolojiyi, ağız tadını, ilhamı, hayata dair küçük zevkleri, renkli keşifleri, zamanı taşıyoruz.

İLETİŞİM

Merkez/HQ: Altunizade Mah. Mahir İz Cad. B Blok No: 9/1B İç Kapı No: 7 Üsküdar / İstanbul
Şube/BR: Konak Mah. Badem Sok. Lotus Plaza N0:26/B D:33 Nilüfer/BURSA
Şube/BR: Çınarlı Mahallesi,Şehit Fethi Sekin Cad No.3 Sunucu Plaza B Blok K.9/901 35170 Bayraklı / İzmir.
Şube/BR: Güvenevler Mah. 1928 Sok. Ekinci Global İş Merkezi Sitesi K.14 No:5/25 Yenişehir – MERSİN.
Şube/BR: Hoşnudiye Mahallesi 746 Sok No13 D.65 Soho Business Center Tepebaşı / Eskişehir.
Sube/BR: Istanbul Havalimani Kargo Terminali Tayakadin Mah. Nuri Demirag Cad. Bina No:33 İc Kapi No:170 Arnavutkoy / Istanbul
Sube/BR: 1 rue de la Haye, 93290 Tremblay En France Paris/France
Sube/BR: Twin Towers Wienerbergstr.11 A-1120 Wien / Austria
Sube/BR: SKYPARC Batiment St.Exupery Rue Constellation 67960 ENTZHEIM Strasbourg / France

Teklif Al!