istiap-haddi-nedir.jpeg

İstiap Haddi Nedir? & İstiap Haddi Nasıl Hesaplanır?

Genel

İstiap haddi, karayolu taşımacılığında en çok tercih edilen uluslararası taşımacılık yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, taşımanın diğer yöntemlerine göre daha uygun fiyatlı olması ve güzergah üzerinde farklı noktalara ürün teslimi yapılabilmesi gibi avantajlar sunmaktadır. İstiap haddi sayesinde, işletmeler ve tüketiciler, ürünlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde taşıtabilmektedir.

Karayolu taşımacılığı, kısa ve orta mesafeli taşımacılıkta tercih edilse de, istiap haddi sayesinde uluslararası taşımacılıkta da sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yöntem, özellikle Avrupa’da farklı ülkeler arasında yapılan taşımalarda önemli bir rol oynamaktadır.

İstiap haddi ile yapılan taşımalarda, ürünlerin hedef noktaya hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırılması sağlanmaktadır. Bu sayede işletmeler, müşterilerine zamanında ve sorunsuz hizmet sunabilmekte ve rekabet gücünü artırabilmektedir.

 

İstiap Haddi Nedir?

İstiap haddi, tüm kara ve denizyolu taşıtları için geçerli olan ve aracın kapasitesini belirleyen sınırdır. Bu sınır, hem toplam yolcu sayısını hem de taşınabilecek yük miktarını belirler. İstiap haddi, sadece taşımacılık yapan araçlar için değil, aynı zamanda binek ve ticari araçlar için de geçerlidir.

İstiap haddi, araçların güvenliği ve taşıma kapasitesi açısından oldukça önemlidir. Bu sınır, aracın tehlikeli durumlarda güvenli bir şekilde hareket edebilmesi için belirlenir. Aşılması durumunda aracın performansı ve güvenlik açısından risk oluşturabilir.

İstiap haddi ayrıca taşıtların yolları kullanma hakkını da düzenler. Yol trafiğinde, istiap haddini aşan araçlar diğer sürücülere ve yayalara tehlike oluşturabilir.

 

İstiap Haddi Nasıl Hesaplanır?

İstiap haddi, bir aracın taşıma kapasitesini belirten bir terimdir ve aracın üretildiği fabrikadan alınan orijinal teknik kapasite değerleri ile hesaplanır. Bu değerler, binek araçlar için farklı, ticari araçlar için farklı olabilir ve karayolları yapısı ile araçların taşıma kapasitelerini belirleyen mühendislik değerleri göz önünde bulundurularak belirlenir. İstiap haddi hesaplanırken, farklı yol yapıları ve çeşitli araç markaları da dikkate alınarak standart belirlenmiş olur.

İstiap haddi hesaplanırken, aracın taşıma kapasitesinin belirlenmesinde önemli olan teknik detaylar karar verici rol oynamaktadır. Bu detaylar arasında aracın üretildiği fabrikadan alınan orijinal teknik kapasite değerleri ve karayolları yapısını belirleyen mühendislik değerleri sayılabilir. Bu faktörler, aracın sağlıklı bir şekilde taşıma kapasitesini belirlemede oldukça önemlidir.

İstiap haddi hesaplanırken, farklı yol yapısı ve araç markaları dikkate alınır. Bu sayede, araçların taşıma kapasiteleri belirli standartlarda değerlendirilir ve güvenli bir şekilde taşımacılık yapılabilir. Özellikle ticari araçlar için bu değerler oldukça önemlidir, çünkü taşıdıkları yüklerin güvenli bir şekilde taşınmasını sağlar. Araçların istiap hadleri belirlenirken, güvenlik ve dayanıklılık ilkeleri göz önünde bulundurulur.

 

Kamyonların ve Tırların İstap Haddi

Tırların İstap Haddi otomobillerden farklı olarak daha yüksek ve geniş bir şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede daha fazla yük taşıyabilirler. Aynı zamanda tırların istap haddi yasal olarak belirlenmiş bir sınıra sahiptir ve bu sınırın üzerinde yük taşımak yasaktır.

Kamyon ve tırlar için belirlenen kapasite sınırı

Taşıt Türü İzin Verilen Ağırlık (ton)
İki Dingilli Motorlu Taşıtlar 18 ton
Üç Dingilli Motorlu Taşıtlar 25 ton
Üç Dingilli Yarı Römorklu Taşıtlar 28 ton
Mafsallı Otobüsler 28 ton
Dört Dingilli Taşıtlar 36 ton
Yarı Römork Dingil Grubu Ağırlığı 20 tonluk Taşıtlar 38 ton
Beş ve Beşten Daha Fazla Dingilli Yarı Römorklu ve Römorklu Katar 40 ton
Yarı Römorklu Konteyner Taşıyan Taşıtlar 44 ton

 


Esalco Logo

Esalco Lojistik olarak kurulduğumuz 2011 yılından beri en sade anlatımıyla, bir ürünü ya da hammaddeyi, bir noktadan diğer bir noktaya taşıyoruz. Kulağa çok basit gelebilir ancak biz lojistiğin basit görünümünün ardındaki derinliği çok seviyoruz. Çünkü taşıdığımız her bir ürünle ya da hammaddeyle insanlara aslında özgürlüğü, mutluluğu, teknolojiyi, ağız tadını, ilhamı, hayata dair küçük zevkleri, renkli keşifleri, zamanı taşıyoruz.

İLETİŞİM

Merkez/HQ: Altunizade Mah. Mahir İz Cad. B Blok No: 9/1B İç Kapı No: 7 Üsküdar / İstanbul
Şube/BR: Konak Mah. Badem Sok. Lotus Plaza N0:26/B D:33 Nilüfer/BURSA
Şube/BR: Çınarlı Mahallesi,Şehit Fethi Sekin Cad No.3 Sunucu Plaza B Blok K.9/901 35170 Bayraklı / İzmir.
Şube/BR: Güvenevler Mah. 1928 Sok. Ekinci Global İş Merkezi Sitesi K.14 No:5/25 Yenişehir – MERSİN.
Şube/BR: Hoşnudiye Mahallesi 746 Sok No13 D.65 Soho Business Center Tepebaşı / Eskişehir.
Sube/BR: Istanbul Havalimani Kargo Terminali Tayakadin Mah. Nuri Demirag Cad. Bina No:33 İc Kapi No:170 Arnavutkoy / Istanbul
Sube/BR: 1 rue de la Haye, 93290 Tremblay En France Paris/France
+33 647 37 63 81
contact@esalco-paris.fr
Sube/BR: Twin Towers Wienerbergstr.11 A-1120 Wien / Austria
+43 1 99460 – 5065
vienna@esalco-vienna.at
Sube/BR: SKYPARC Batiment St.Exupery Rue Constellation 67960 ENTZHEIM Strasbourg / France
+33 7 60 86 90 04
contact@esalco-strasbourg.fr
FZCO:Warehouse No FZS1AJ06 & FZS1AJ07 Jebel Ali Freezone South / Dubai / UAE
+971 4 343 4605
contact@esalco-uae.ae

Teklif Al!