karayolu-tasimaciligi.jpg

Karayolu Taşımacılığında Kullanılan Taşıtlar

Genel

Karayolu taşımacılığı en sık kullanılan taşımacılık türlerindendir. Bu taşımacılık türü geçmişten günümüze en çok tercih edilen taşımacılık türü olmuştur. Özellikle kısa mesafeli sevkiyatlarda tercih edilen bu taşımacılık türü gerekli araçlar sağlandığı takdirde rahat ve konforlu bir biçimde gerçekleşir. Karayolu taşımacılığı ile taşınan mallar teslimat yöntemlerine bağlı kalınarak güvenle alıcıya ulaştırılır.

Karayolu taşımacılığı tercih edilecekse lojistik hizmeti veren firmalar özenle seçilmelidir. Seçilen lojistik firması yüklerin taşınacağı araçlara dikkatlice karar vermelidir.  Yük tipi ve yükün ağırlığına bağlı kalarak uygun araçlar tercih edilmelidir. Aracı kullanan kişi taşıma süresince trafik kurallarına uymalı ve uygun hızda aracı kullanmalıdır. Lojistik sektöründe hizmet veren sürücünün mutlaka uygun ehliyet sahibi olması gerekmektedir.

Alanında öncü hizmetler sunan Esalco Lojistik;  tecrübeli kadrosu, uygun araçları ve sunduğu taşıma sistemleri ile tüm sevkiyat süreci boyunca en büyük destekçinizdir.

 

KaraYolu Taşımacılığında Kullanılan Taşıtlar Nelerdir?

Karayolu taşımacılığında sevkiyat süreçleri planlanırken taşımada kullanılacak olan araçların belirlenmesinde bazı hususlara dikkat edilmelidir. Öncelikle sevkiyatı gerçekleşecek olan yükün özellikleri belirlenir. Yükün ağırlığı, cinsi ve taşınacak parça sayısı taşıma yapacak aracın belirlenmesinde etkilidir. Karayolu taşımacılığı sisteminde tercih edilen farklı araçlar vardır. Karayolu taşımacılığında en sık tercih edilen araçlardan bazıları şunlardır:

 

karayolu taşımacılığı

  • Kamyon: Kamyonlar kamyonetlerden daha büyük olan motorlu taşıtlar olarak bilinir. Bu araçlarda sevkiyatı gerçekleşecek olan malların ağırlığı genel olarak 3.500 kilogramdan fazladır. Kamyonlar türlerine göre farklı isimler ile adlandırılır. Bunlar; damperli kamyon, açık kasa kamyon, kapalı kasa kamyon, çekici kamyon, inşaat kamyonları olarak adlandırılabilir. Bu kamyon türlerinin seçimi taşınacak olan yükün cinsine ve ağırlığına bağlı olacak şekilde belirlenir. Açık kasa kamyonlar açıkta taşınması sorun olmayan malların taşınmasında, kapalı kasa kamyonlar yağmur, kar, dolu ve benzeri hava olaylarından etkilenmemesi gereken malların taşınmasında, inşaat kamyonları inşaat malzemelerinin taşınmasında, çekici kamyonlar ise genel olarak farklı taşıtların çekilmesinde ve taşınmasında kullanılan taşıt çeşitleridir. Karayolu taşımacılığında kullanılan kamyonların büyük versiyonları tırlardır. Tırlar ağırlık açısından fazla olan kargoların taşınmasında sıkça kullanılan karayolu taşıma araçlarındandır. Tır ismi Transports Internationaux Routiers kelime grubundan türetilmiştir. Bu kelime grubunun anlamı uluslararası karayolu taşımacılığıdır.

 

Kamyonet

  • Kamyonet: Kamyonetler karayolu taşımacılığında en çok kullanılan araç tiplerindendir. Bu araçların kullanımı için gerekli olan maksimum yük 3.500 kilogramdır. Bu araçlar genel olarak kısa mesafelerde yapılacak olan nakliyat işlerinde kullanılır.

Treyler

  • Treyler: Treylerlerin dorse ve römork isimleri ile de bilinen taşıma araçlarıdır. Treylerlerin kullanım alanları son derece geniştir. Her türlü yükün sevkiyatında kullanılan bu taşıtlar farklı kullanım amaçlarına uygun biçimde de kullanılabilir. Treylerlar çeşitlerine göre farklı isimlerle adlandırılır. Bunlar; açık dorse, kapalı dorse, Jumbo dorse, düz dorse olabilir.

Konteyner

  • Konteyner: Konteynerlar, doğrudan ürünlerin taşınmasında kullanılmaz ancak sevkiyatı yapılacak olan ürünlerin taşınması ve yerleştirilmesi için kullanılan yüksek koruma özelliklerine sahip yardımcı taşıtlardır. Malların güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi için konteyner kullanımı son derece önemlidir. Karayolu taşımacılığında en sık kullanılan konteyner çeşitleri, 20 feet ve 40 feet olanlardır. Bunlar dışında özellikle yük gemilerinde kullanılan İngilizce büyük küp anlamına gelen high – cube konteyner platformları da mevcuttur.

 

KaraYolu Taşımacılığı Esnasında Kullanılan Yardımcı Ekipmanlar

Uluslararası karayolu taşımacılığı yapılırken sevkiyatın sağlanacağı araçlar kadar sevkiyata yardımcı olan ekipmanlar da oldukça önemlidir. Kullanılacak ekipmanların doğru bir şekilde seçilmesi ve kullanım amaçlarına uygun olarak kullanılması ile birlikte sevkiyat işlemi kolay ve pratik bir biçimde tamamlanacaktır. Karayolu taşımacılığında en sık tercih edilen yardımcı ekipman çeşitleri aşağıdaki şekildedir:

 

Transpalet

  • Transpaletler: Aynı ülke içerisindeki farklı illere ya da kısa mesafelere yapılan sevkiyat işlemleri sırasında sıklıkla kullanılan transpaletler ile karayolu taşımacılığının elleçlenme aşaması tamamlanır. Transpaletler genel itibari ile iki çatallı bir yapıya sahip olup yüklerin yerleştirilmesinde kullanılır. En çok düz zeminlerde kullanılan bu yardımcı ekipman çeşitleri, karayolu sevkiyatı ile uğraşan firmaların depolarında çokça bulunur.

 

Rampa

  • Rampalar: Rampalar karayolu taşımacılığının yükleme aşamasında kullanılan bir diğer yardımcı ekipman çeşididir. Rampalar aracılığı ile hızlı bir şekilde tamamlanan yükleme ve boşaltma aşamalarında malların zarar görmesinin önüne de geçilmiş olur.

 

Vinç

  • Vinçler: Vinçler karayolu taşımacılığının yükleme ve boşaltma aşamalarında kullanılan diğer yardımcı ekipmanlardandır. Özellikle büyük boyuta sahip olan eşyaların yüklenmesinde insan gücünden faydalanmak olanaksızdır. Bu gibi yüklerin taşınmasında vinç kullanımı gereklidir.

 

Forklift

  • Forkliftler: Forklift çeşitleri de transpalet çeşitleri gibi çatallı bir yapıya sahiptir. Genel olarak 1 – 90 ton arası yük taşıyabilen forkliftler aracılığı ile yükleme, yer değiştirme ve istifleme gibi işlemler kolaylıkla gerçekleştirilir.

 

İlginizi Çekebilir: Karayolu Taşımacılığı Ve Sunduğu Faydalar


Esalco Logo

Esalco Lojistik olarak kurulduğumuz 2011 yılından beri en sade anlatımıyla, bir ürünü ya da hammaddeyi, bir noktadan diğer bir noktaya taşıyoruz. Kulağa çok basit gelebilir ancak biz lojistiğin basit görünümünün ardındaki derinliği çok seviyoruz. Çünkü taşıdığımız her bir ürünle ya da hammaddeyle insanlara aslında özgürlüğü, mutluluğu, teknolojiyi, ağız tadını, ilhamı, hayata dair küçük zevkleri, renkli keşifleri, zamanı taşıyoruz.

İLETİŞİM

Merkez/HQ: Altunizade Mah. Mahir İz Cad. B Blok No: 9/1B İç Kapı No: 7 Üsküdar / İstanbul
Şube/BR: Konak Mah. Badem Sok. Lotus Plaza N0:26/B D:33 Nilüfer/BURSA
Şube/BR: Çınarlı Mahallesi,Şehit Fethi Sekin Cad No.3 Sunucu Plaza B Blok K.9/901 35170 Bayraklı / İzmir.
Şube/BR: Güvenevler Mah. 1928 Sok. Ekinci Global İş Merkezi Sitesi K.14 No:5/25 Yenişehir – MERSİN.
Şube/BR: Hoşnudiye Mahallesi 746 Sok No13 D.65 Soho Business Center Tepebaşı / Eskişehir.
Sube/BR: Istanbul Havalimani Kargo Terminali Tayakadin Mah. Nuri Demirag Cad. Bina No:33 İc Kapi No:170 Arnavutkoy / Istanbul
Sube/BR: 1 rue de la Haye, 93290 Tremblay En France Paris/France
Sube/BR: Twin Towers Wienerbergstr.11 A-1120 Wien / Austria
Sube/BR: SKYPARC Batiment St.Exupery Rue Constellation 67960 ENTZHEIM Strasbourg / France

Teklif Al!