multimodal-tasimacilik-1200x674-1-1.jpg

Multimodal Taşımacılık Nedir?

Genel

Multimodal taşımacılık sistemi lojistik sektöründe tercih edilen avantajlı lojistik türlerinden biridir. Bu sistemde farklı taşıma ünitelerine yer verilebilir. Bu yöntem son dönemlerde çok sık tercih edilmektedir. Konteyner kullanımının yaygınlaşması bu sistemin popüler olmasında etkili olmuştur. Kullanılan konteyner taşımacılık standartlarına uygun olarak üretilmiştir.

 

Multimodal Taşımacılık Nedir?

Multimodal

Multimodal taşımacılık esnasında konteyner kullanılması ayrıca malların her taşımacılık aşamasında yeniden yüklenmesinin önüne geçilmesini sağlar. Özellikle gemi yolu ile sağlanan taşımacılıklarda büyük avantaj sağlayan bu sistem ile güvenli bir sevkiyat süreci gerçekleştirilebilir. Ürünlerin konteynırlara depolanması sayesinde tekrar ürünlerin
taşınmasını gerektirmediği için zamandan ve insan gücünden tasarruf sağlanır. Böylece uluslararası liman ya da yerel limanlarda bekleme süresi düşürülmüş olur. Tüm bu etkiler multimodal taşımacılığın gelişimini sağlamış, onu en çok tercih edilen taşımacılık türlerinden biri yapmıştır.

 

Neden Multimodal Taşımacılık?  

Birçok küresel firma, mallarının taşınmasında multimodal taşımacılığı tercih etmektedir. Multimodal taşımacılık sayesinde çevreye verilen zarar azaldığı için bu taşımacılık türü çevre dostu olarak da bilinmektedir. En gelişmiş taşımacılık türlerinden olan multimodal taşımacılığın tüm aşamalarında en güvenli ekipmanlar tercih edilmelidir. Bu taşımacılık sistemi karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu için uygundur. Taşımacılıkta en sık karşılaşılan sorunlarından biri, taşınacak olan malın taşınma işleminin farklı aşamalarında farklı araçlara ihtiyaç duymasıdır. Bu nedenle baştan sona aynı taşınma işleminin gerçekleşmesi mallara zarar verebilir. Multimodal taşımacılık bu ve buna benzer problemleri ortadan kaldırmaktadır. Multimodal taşımacılık sisteminde iki farklı taşımacılık yönteminden faydalanılır. İhtiyaç halinde yöntem sayısı artmaktadır.
Multimodal taşımacılık sisteminin ilk adımında kargolanacak ürünler konteynırlara yerleştirilir. Bu konteynırlar gemilere yüklenir ve konteyner gemiler ile belirlenen noktalara
geldikten sonra vagonlara yüklenir. Ardından demiryolu taşımacılığı aşamasına geçilir. Vagonlara yüklenen mallar genel olarak demiryolu yolculuğu sonlandıktan sonra gönderilmesi gereken adrese teslim edilir.

 

Multimodal Taşımacılığı Diğer Taşımacılık Türlerinden Ayıran Özellikler Nelerdir?

Multimodal taşımacılık, lojistik sektöründe tercih edilen diğer taşımacılık türlerinden farklı özelliklere sahiptir. Multimodal taşımacılık taşıma esnasında en sıkıntı yaratan konulardan biri olan sözleşmelerin sayısını en aza indirmektedir. Diğer taşımacılık sistemlerinde her bir taşıma yöntemi için yeni bir sözleşmeye ihtiyaç duyulur. Ancak multimodal taşımacılık sisteminde tüm işlemler için tek bir sözleşme ile yeterlidir. Multimodal taşımanın sözleşme konusunda böyle bir kolaylık sağlaması onu en çok tercih edilen taşımacılık türlerinden biri haline getirmektedir. Bu sistem için hazırlanan sözleşme kapsayıcı nitelikte ve tüm taşıma süreçlerinin belirtildiği bir sözleşme türüdür. Bu sözleşme ile tüm taraflar güvence altına alınmış olur.
Farklı taşımacılık türlerinde taşıma işleminin her aşamasında farklı bir taşımacı devreye girer. Bu da taşıma işleminin kontrol edilmesini kolaylaştırır ve taşımanın kaliteli bir biçimde tek elden yönetilmesini sağlar. Multimodal taşımacılıkta birden fazla taşıma işlemi gerçekleşiyor olması bazı kimselerin sürecin karmaşık olduğunu düşünmesine yol açabilir. Taşınacak olan malların nasıl taşınacağına dair belirli kombinasyonlar vardır. Taşıma yerleri ve mal türlerine göre bu kombinasyonlardan biri seçilerek taşıma yönetilir. Bu sayede sevkiyat işlemi güvenli ve sorunsuz bir biçimde tamamlanmış olur.

 

Multimodal Taşımanın Avantajları Nelerdir?

Multimodal taşımacılık türü genel hatları itibari ile zamandan ve maliyetten tasarruf edilmesini sağlar. Multimodal taşımacılığın en popüler taşımacılık türlerinden biri haline gelmesini sağlayan avantajları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Multimodal taşımacılık esnasında uygulanan tüm yöntemler önceden hazırlanan kombinasyonlar ile gerçekleşir. Kombinasyonların önceden belirlenmesi yönetim ve kontrollerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Önceden planlı bir şekilde hareket etmek oluşabilecek risklere karşı önlem almayı da kolaylaştırır. Multimodal taşıma ile malların yüklenmesi ve sevkiyatı için boşaltılması için gerekli olan süreden konteyner kullanımı ile tasarruf edilir. Sevkiyat işleminin kısa sürmesi maliyet oranını da düşürmektedir.
  • Multimodal taşıma sürecinde tüm taşıma süreçlerinin takibi kolayca sağlanır.
  • Multimodal taşımacılıkta belirli kombinasyonlar kullanılması taşıma süreçlerinin ortalama sürelerinin belirlenmesini de sağlar. Her bir kombinasyonun sabit bir taşıma süresi vardır. Zamanın belirli olması hem sevkiyat firmasına hem de sevkiyatı alacak olan firmaya büyük avantajlar sağlamaktadır. İşlerin planlı ve sistematik bir biçimde ilerlemesi taşımacılık firmalarının müşteri güveni kazanması konusunda da etkili olmaktadır.
  • Multimodal taşımacılık en çevre dostu taşımacılık türlerinden biridir. Ekolojik yollar ile gerçekleşen bu yöntem ile karbon salınım seviyesi minimum oranda tutulmaktadır. Ekolojik bir yöntemle yapılan multimodal taşımacılık sayesinde karbon salınımı yüzde yetmiş beş oranında azaltılmış olur
  • Multimodal taşımacılıkta karayolu kullanımı son derece azdır.

 

Multimodal Taşımacılığın Tercih Sebepleri

Multimodal taşımacılık yöntemi sayesinde müşteri memnuniyetinin sağlanması son derece kolaydır. Düşük maliyet ile gerçekleşen bu taşımacılık ile sevkiyatı gerçekleştirilen mallar güvenle teslim edilir. Multimodal taşımacılık sadece müşterilere değil taşıma firmasına da birçok kolaylık sağlar. Sözleşme kolaylığı, takip sisteminin gelişmişliği ve yüksek performans ile hem müşteriler hem de taşıma firması memnun olur. Multimodal taşımacılık ile çok sayıda kargonun sevkiyatı sağlanabilir. Konteyner kullanımı ile verimli bir sevkiyat yapılır, zarar ve kazalar önlenmiş olur.

Düşük maliyet sunması bu taşımacılık sisteminin tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biridir. Çoklu taşımacılık sistemi olarak da bilinen multimodal taşımacılık sayesinde kargo sürecinde herhangi bir kayıp durumu yaşanmaz. konteynırlar da depolanan ürünler numaralandırıldığı için ürün sayısındaki azalma hemen fark edilir. Bu sayede mallar farklı taşıma araçlarına yüklenirken oluşacak kayıpların önüne geçilmiş olur. Lojistik sektöründe öne çıkan yöntemleri ile müşteri memnuniyetini ön planda tutan Esalco ile siz de ürünlerinizin sevkiyatını multimodal taşımacılık sistemi ile yapabilir ve Esalco güvencesi ile tüm sevkiyat sürecini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: INTERMODAL VE MULTIMODAL TAŞIMACILIK ARASINDAKİ FARKLAR


Esalco Logo

Esalco Lojistik olarak kurulduğumuz 2011 yılından beri en sade anlatımıyla, bir ürünü ya da hammaddeyi, bir noktadan diğer bir noktaya taşıyoruz. Kulağa çok basit gelebilir ancak biz lojistiğin basit görünümünün ardındaki derinliği çok seviyoruz. Çünkü taşıdığımız her bir ürünle ya da hammaddeyle insanlara aslında özgürlüğü, mutluluğu, teknolojiyi, ağız tadını, ilhamı, hayata dair küçük zevkleri, renkli keşifleri, zamanı taşıyoruz.

İLETİŞİM

Merkez/HQ: Altunizade Mah. Mahir İz Cad. B Blok No: 9/1B İç Kapı No: 7 Üsküdar / İstanbul
Şube/BR: Konak Mah. Badem Sok. Lotus Plaza N0:26/B D:33 Nilüfer/BURSA
Şube/BR: Çınarlı Mahallesi,Şehit Fethi Sekin Cad No.3 Sunucu Plaza B Blok K.9/901 35170 Bayraklı / İzmir.
Şube/BR: Güvenevler Mah. 1928 Sok. Ekinci Global İş Merkezi Sitesi K.14 No:5/25 Yenişehir – MERSİN.
Şube/BR: Hoşnudiye Mahallesi 746 Sok No13 D.65 Soho Business Center Tepebaşı / Eskişehir.
Sube/BR: Istanbul Havalimani Kargo Terminali Tayakadin Mah. Nuri Demirag Cad. Bina No:33 İc Kapi No:170 Arnavutkoy / Istanbul
Sube/BR: 1 rue de la Haye, 93290 Tremblay En France Paris/France
Sube/BR: Twin Towers Wienerbergstr.11 A-1120 Wien / Austria
Sube/BR: SKYPARC Batiment St.Exupery Rue Constellation 67960 ENTZHEIM Strasbourg / France
FZCO:Warehouse No FZS1AJ06 & FZS1AJ07 Jebel Ali Freezone South / Dubai / UAE

Teklif Al!