yuk-tasimaciligi-1200x500.jpg

Aktarmalı Taşıma Nedir?

BİLGİLER

Aktarmalı taşımanın bir diğer ismi de transit taşımacılığıdır. Bu taşımacılık türü yük taşımacılığı konusunda büyük bir öneme sahiptir. Küresel pazarların dünyanın her yerine açıldığı ve dünya genelinde yapılan ticaret ile sınırların ortadan kalktığı günümüzde alışveriş için en çok kullanılan yöntemlerden biri internet alışverişidir. Sadece kişisel alışverişler için değil kitlesel alışverişler için de kullanılan internet, uluslararası taşımacılığın da farklı bir boyut kazanmasına olanak sağlamıştır. Aktarmalı taşıma genel tabiri ile uluslararası ticarette kullanılan, son derece esnek olup, verimliliği esas alan bir taşımacılık sistemidir. Bu taşımacılık türü uluslararası ölçekte gerçekleştiği için verimlilik esasına dayanır.  Aktarmalı taşımacılık süreci çok aşamalı ve kapsamlı bir süreç gerektirir. Klasik taşımacılık süreçleri taşımacılığın gerçekleşeceği ülke ve bölgelere göre değişiklik gösterir. Aktarmalı yük taşımacılığı ise uluslararası bir sistem olmasından dolayı uluslararası prosedürlere bağlı bir biçimde gerçekleşmektedir. Aktarmalı taşımacılık geniş bir yelpazede gerçekleşir bu nedenle sadece sevkiyatın sağlandığı alanlarda değil sevkiyatın devamlılığının sağlandığı transit ülkelerde de devam eder. Özellikle Türkiye gibi jeopolitik öneme sahip olan, Avrupa ve Asya kıtasını birbirine bağlayan ülkeler de aktarmalı taşıma türünün bir parçası haline gelmektedir. Bu sevkiyat işlemleri karayolu ya da denizyolu ile sağlanabilir. Bu taşımacılık türünde gümrük konusu önemli bir yer tutar. Gümrükten geçecek olan malların ilgili ülkenin gerekli kıldığı sözleşme ve belgelere sahip olması gerekmektedir. Denizden gelen konteynerler içinde bulunan mal ve yüklere ait belge ve sözleşmeler ile ilgili limanlarda kontrol edilir.

 

Aktarmalı Taşımacılık Çeşitleri Nelerdir?

Aktarmalı Taşımacılık

Aktarmalı yük taşımacılığının birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Farklı yöntemler içeren bu taşımacılık türleri birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Aktarmalı taşıma çeşitleri arasında bir tercih yaparken dikkat edilmesi gereken en temel husus, seçilecek olan yöntemin verimli olmasıdır. Verimlilik; maliyet, zaman ve bakım hizmetleri ele alınarak hesaplanabilir. Aktarmalı taşımacılık çeşitleri 4 farklı grupta incelenebilir:

  • Havayolu ile Aktarma Yük Taşımacılığı: Havayolu aktarma taşımacılığı havayolları gelişmiş olan ülkeler arasında yapılan mal ticaretinde tercih edilen bir yöntemdir. Havayoluna gönderilen mal ve yükler uygun uçaklara taşınarak nakliyat gerçekleştirilir. Havayolu ile ulaşım diğer ulaşım türlerine göre daha kısa sürede tamamlandığı için nakliyat sürecini hızlandırmak isteyen firmalar bu aktarmalı taşımacılık türünü tercih etmektedir. Bu taşımacılık türü diğer taşımacılık türlerine göre daha maliyetlidir.
  • Karayolu ile Aktarma Yük Taşımacılığı: Karayolu aktarma taşımacılığı en sık tercih edilen aktarmalı taşımacılık türüdür. Karayolu taşımacılığında kullanılan taşıtlar genellikle tır, kamyon ve kamyonet gibi taşıt çeşitleri olmaktadır. Bu taşıtların belirlenmesinde mal ve yüklerin cinsi, ağırlığı ve hacimleri etkili olmaktadır. Ayrıca denizyolu, demiryolu ya da havayolu aracılığı ile aktarımı yapılan mallar alıcı firmaya iletilirken de karayolu taşımacılığı kullanılmaktadır. Avrupa’daki ülkelerde yapılan transit aktarmalı taşımacılıkta Pan Avrupa Koridoru adı verilen karayolu kullanılmaktadır. Bu koridorun bir adresi de İstanbul’dadır. İstanbul’daki Avrupa Koridoru’nun adına Tem Ağı denilmektedir.
  • Denizyolu ile Aktarma Yük Taşımacılığı: Denizyolu ile yapılan yük taşımacılığında ağır ve büyük yükler daha az maliyetler ile taşınabilir. Yük gemileri ile taşınan malların çoğu konteynerlar aracılığı ile taşınır. Az maliyetli bir yöntem olması sebebi ile sıklıkla tercih edilen denizyolu aktarmalı yük taşımacılığı denize kıyısı olan birçok ülkenin limanlarında yaygın bir biçimde yapılmaktadır.
  • Demiryolu ile Aktarma Yük Taşımacılığı: Aktarmalı demiryolu taşımacılığı da tıpkı denizyolu taşımacılığı gibi düşük maliyetli bir taşıma yöntemidir. Bu taşımacılıkta mallar yük vagonlarına bindirilerek taşınır.

Aktarmalı transit taşımacılık uluslararası taşımacılık türlerinden biri olduğu için bu işlemin gerçekleşmesi için gerekli olan belge ve sözleşmeler vardır. Bu belgelerin eksiksiz bir biçimde tamamlanması tüm sürecin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için çok önemlidir. Aktarmalı taşımacılık için gerekli olan belgelerin birçoğu gönderen ve alıcı kurumlardan ziyade taşıma araçları adına düzenlenmektedir. Araçların eksiksiz belgeye sahip olması gümrük gibi bölgelerdeki akışın da sorunsuz bir biçimde tamamlanması sağlar. Aktarmalı taşımacılıkta kullanılan belgelerden biri CMR belgesidir. Fransızca bir kelime grubu olan Convention Marchandise Routier’ın baş harflerini kullanılarak oluşturulan CMR belgesinde birçok bilgiye yer verilir. Bu bilgilerin başında taşınacak olan yük, yükün cinsi, adedi, ağırlığı, boyutu gibi bilgiler ile taşıma aracına yönelik bilgiler de bulunur.

 

Aktarmalı Yük Taşımacılığı Avantajları Nelerdir?

Aktarmalı yük taşımacılığının hem yük sahibine hem de taşıma işlemini üstlenen lojistik firmasına birçok avantajı bulunmaktadır. Ülkeler arasında mal ve yük taşınmasını sağlayan bu taşımacılıkta gümrük işlemleri çok daha hızlı bir biçimde halledilir. Aktarmalı taşımacılık yaptığına dair gerekli belgeye sahip olan işletmelerin araçları gümrükten çok daha hızlı geçer. Bu mal ve yüklerin tam zamanında gönderilmesi gereken yere ulaşmasını sağlar. Bu sayede hem zamandan hem de maliyetten kar edilmesi olanaklı kılınır.

Aktarmalı yük taşımacılığı esnasında mal ve yükler en uygun paketleme ve koruma yöntemleri ile korunur. Denizyolu ya da demiryolu ile taşınan mallar çoğu zaman konteynerler içine konularak taşındığı için yolculuk esnasında herhangi bir zarar görmeleri de engellenmiş olur. Bu da taşımacılık esnasında oluşacak zararların önüne geçerek hem maliyeti düşürür hem de zararların tazmini konusunda gönderici firmayı zor bir duruma sokmaktan alıkoyar. Aktarmalı yük taşımacılığında gerekli olan belgelerde yer alan bilgilerde mal ve yüklere dair tüm özelliklere açıkça yer verilmiştir. Yükün tüm bilgilerinin belgelerde açıkça belirtilmiş olması mal ve yüklerin herhangi bir zarara uğramasını engeller. Herhangi bir eksiklik çıkması ya da soygun durumundan şüphelenilmesi halinde belgelerde verilen bilgiler ile var olan mallar üzerinden bir kıyaslama yapılabilir.

Aktarmalı taşımacılık, uluslararası yollarda en güvenilir taşıma araçları ile gerçekleştiği için son derece güvenilir bir taşımacılık yöntemidir. Aktarmalı taşımacılık ile genelde çok sayıda yük taşınmaktadır. Özellikle denizyolu kullanılarak taşınan yükler ağırlıkça yüksek oranlara sahiptir. Bu taşımacılık türünde ticareti yapılacak olan malın sayısı genelde artış gösterirse yöntemin kendisi, az maliyet sağlayan tasarruflu bir yöntemdir. Tüm Dünya genelinde yaygın bir şekilde yapılan aktarmalı taşımacılık türleri arasından en maliyetli olanı havayolu taşımacılığıdır. Bu yöntem de hızla gönderilmesi gereken mal ve yüklerin gönderilmesinde tercih edilmektedir. Aktarmalı taşımacılık maliyetleri rotalara ve yüklerin ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Belirli bir kotaya sahip olan taşıma araçlarının taşıma fiyatları hakkında genel bir bilgiye ulaşmak mümkündür. Son derece yaygın olan bu taşımacılık türünün masrafları belirlenirken ortalama bir fiyat almak mümkündür.

Aktarmalı yük taşımacılığı için gerekli olan belgelerin düzenlenmesi ve aktarmalı taşımacılık yöntemlerinden hangisinin tercih edilmesi gerektiği belirlenirken bu alanda uzman kişilerin fikri alınarak bir karar verilmesi gereklidir. Belgelerin usulüne göre düzenlenmemesi ya da yanlış taşıma yönteminin tercih edilmesi tüm taşıma süreçlerini sekteye uğratarak hem alıcı firmanın hem de tedarikçi firmanın zarara uğramasına neden olabilir. Bu nedenle deneyimli bir lojistik firması ile çalışmak gerekmektedir. Esalco Lojistik alanında uzman çalışanları ile aktarmalı taşımacılık işlemlerinin tüm aşamalarının sorunsuz ve etkili bir biçimde gerçekleşmesini sağlar. Sizde size en uygun taşıma yöntemini keşfetmek, yüklerinizi yurtiçi ve yurtdışı rotalara sorunsuzca ulaştırmak için bizimle iletişime geçin!

 

İlginizi Çekebilir: Lojistikte Stok Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?


Esalco Logo

Esalco Lojistik olarak kurulduğumuz 2011 yılından beri en sade anlatımıyla, bir ürünü ya da hammaddeyi, bir noktadan diğer bir noktaya taşıyoruz. Kulağa çok basit gelebilir ancak biz lojistiğin basit görünümünün ardındaki derinliği çok seviyoruz. Çünkü taşıdığımız her bir ürünle ya da hammaddeyle insanlara aslında özgürlüğü, mutluluğu, teknolojiyi, ağız tadını, ilhamı, hayata dair küçük zevkleri, renkli keşifleri, zamanı taşıyoruz.

İLETİŞİM

Merkez/HQ: Altunizade Mah. Mahir İz Cad. B Blok No: 9/1B İç Kapı No: 7 Üsküdar / İstanbul
Şube/BR: Konak Mah. Badem Sok. Lotus Plaza N0:26/B D:33 Nilüfer/BURSA
Şube/BR: Çınarlı Mahallesi,Şehit Fethi Sekin Cad No.3 Sunucu Plaza B Blok K.9/901 35170 Bayraklı / İzmir.
Şube/BR: Güvenevler Mah. 1928 Sok. Ekinci Global İş Merkezi Sitesi K.14 No:5/25 Yenişehir – MERSİN.
Şube/BR: Hoşnudiye Mahallesi 746 Sok No13 D.65 Soho Business Center Tepebaşı / Eskişehir.
Sube/BR: Istanbul Havalimani Kargo Terminali Tayakadin Mah. Nuri Demirag Cad. Bina No:33 İc Kapi No:170 Arnavutkoy / Istanbul
Sube/BR: 1 rue de la Haye, 93290 Tremblay En France Paris/France
Sube/BR: Twin Towers Wienerbergstr.11 A-1120 Wien / Austria
Sube/BR: SKYPARC Batiment St.Exupery Rue Constellation 67960 ENTZHEIM Strasbourg / France
FZCO:Warehouse No FZS1AJ06 & FZS1AJ07 Jebel Ali Freezone South / Dubai / UAE

Teklif Al!