karayolu-parsiyel-taşimaciliği.jpeg

Karayolu Parsiyel (LTL) Taşımacılığı ve avantajları

BİLGİLERGenel

Lojistik sektöründe müşteri beklentileriyle uyumlu olarak geliştirilen parsiyel taşımacılığı (LTL), aynı güzergahta bulunan farklı firmalara ait yüklerin aynı araçla taşınması işlemini tanımlar. Karayolu parsiyel taşımacılığı ulusal ya da uluslararası düzeyde kapıdan ve depodan yükleme yapılarak kara taşıtları yoluyla parsiyel yüklerin istenilen adrese teslim edilmesini sağlayan taşımacılık türüdür.

Karayolu Parsiyel Taşımacılığı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Lojistik sektöründe farkı müşterilerin ihtiyaçları için geliştirilen taşımacılık çeşitleriyle ürünlerin taşıma maliyetlerinin minimize edilmesi amaçlanır. Taşınacak yüklerin kapladığı alanın hesaplanarak taşıma maliyetlerine dahil edilmesini sağlayan parsiyel taşımacılık müşteri memnuniyetini üst düzeylere taşır. Farklı firmalara ait aynı güzergah üzerinde taşınması gereken yüklerin tek araçla taşınması maliyetlerin bölüşülmesi anlamına gelir. Bu noktada güzergahın uzunluğuna bağlı olarak rotada kullanılabilecek farklı taşıma modları arasından en avantajlı olan lojistik çözüm tercih edilir. Coğrafi koşullar ve taşıma mesafesi gibi unsurlar dikkate alınarak parsiyel taşımacılığın hangi taşıma modlarıyla yapılacağına karar verilir. Karayolu yanı sıra havayolu ve denizyoluyla entegre biçimde kullanılarak maliyet ve zamandan tasarruf edilmesi amaçlanır. Karayolunda taşımacılık yapan tır ve kamyon gibi çeşitli araçlara yerleştirilen farklı firmalara ait parsiyel yüklerin ulusal ya da uluslararası düzeyde taşıma işleminin gerçekleştirilmesi karayolu parsiyel taşımacılığı nedir sorusunun da karşılığıdır. Uluslararası düzeyde yük taşınması söz konusu ise genellikle karayolu parsiyel taşımacılığı tercih edilir.  

 

Karayolu Parsiyel Taşımacılığı Süreçleri

Parsiyel taşımacılık süreçleri özen, tecrübe ve dikkat gerektiren bir zaman dilimini kapsar. Taşıma yapan tır ve kamyon gibi araçların tamamının tek firmanın yükleriyle doldurulamadığı durumlarda karayolu parsiyel taşımacılığı devreye girer. Karayolunda gerçekleştirilen parsiyel taşımacılığında farklı gönderici yüklerinin farklı alıcılara ulaştırılması söz konusudur. Karayolu Parsiyel Taşımacılığı süreci de bu doğrultuda yönlendirilir. Parsiyel taşımacılık sürecinin ilk adımı farklı müşterilerin aynı güzergahta taşınacak olan yüklerinin toplanmasıyla başlar. Uluslararası lojistik çözümlerinde karayolu parsiyel taşımacılığı tercih edildiğinde yüklerin depodan ya da kapıdan alınması zaman tasarrufu sağlar. 

Karayolunda taşıma yapılacak aracın özelliğine bağlı olarak farklı müşterilerden toplanan yükler konteynırlara da yüklenebilir. Aynı güzergahta tek araç içerisinde taşınan farklı firmaların değişik boyuttaki yükleri varış noktasına ulaştığında depoya indirilir. Karayolu parsiyel taşımacılığında depodan müşteri bazlı yük çıkışı yapılarak adreslerine teslim edilmesi sağlanır. Lojistik sektöründe küçük boyutlu kargo çıkışı yapan firmalar için işlevsel çözümler üreten karayolu parsiyel taşımacılığı uygun fiyat avantajları sunar. Müşteri özelinde taşıma süreçlerinde kaynakların verimli kullanımıyla ticari açıdan kolaylık sağlayan parsiyel taşımacılık aynı zamanda iş gücünün de verimli kullanımı için ideal bir yöntemdir. 

: Karayolu Parsiyel (LTL) Taşımacılığı

Karayolu Parsiyel Taşımacılığı Avantajları Nelerdir?

Üretimin en önemli bileşenlerinden birisi de üretilen malların çeşitli taşıma araçları yoluyla istenilen güzergaha ulaştırılmasını içeren lojistik süreçleridir. Ticari faaliyetlerde çeşitli yüklerin avantajlı taşıma seçenekleriyle ulaştırılması bütçenin verimli kullanımı açısından önem taşımaktadır. Taşımacılık süreçlerinde zaman, bütçe ve işgücü bakımından karayolu parsiyel taşımacılığı avantajları şu başlıklarda özetlenebilir: 

  • Aynı güzergahtaki yüklerin taşınması zamandan tasarruf sağlar.
  • Müşteri odaklıdır.
  • Küçük adet ya da ebatlı siparişler için beklemeye gerek kalmaz.
  • Esnek hizmet anlayışıyla müşterilerin talepleri doğrultusunda yüklerin istenilen şekilde teslimini sağlar.
  • Gerektiğinde hava, denizyolu gibi taşıma modlarıyla entegre edilebilir.
  • Müşterilerin etkin lojistik süreçlerle bütçelerini verimli kullanmalarını sağlar.
  • Küçük girişimciler, ihracat sürecine yeni başlayanlar ile e-ticaret sektörü için rekabet gücünü destekler.

Firmaların ürettiği ürünlerin istenilen noktalara zaman ve maliyet açısından en avantajlı biçimde ulaştırılması rekabet gücünü destekler. Ulusal ya da uluslararası düzeyde taşıma maliyetleri düşünüldüğünde parsiyel taşımacılığın avantajları net olarak ortaya çıkar. Esnek taşıma anlayışıyla ihtiyaçlara karşılık veren karayolu parsiyel taşımacılığı müşteri odaklıdır. Karayolunda taşımacılık yapan tır, kamyon gibi çeşitli araçlar içerisine yerleştirilen yüklerin taşınmasında kapladığı alan doğrultusunda ödeme yapılır. Böylece ebatları farklı yüklerin kısa sürede avantajlı fiyatlarla ulaştırılması gereken noktalara taşınması mümkün olmaktadır. 

Firmaların bütçelerine uygun lojistik süreçleri içeren karayolu parsiyel taşımacılığı avantajları sadece maliyetle sınırlı değildir. Karayolu parsiyel taşımacılığı aynı zamanda lojistik süreçlerin verimli kullanımını da destekleyen bir taşımacılık türüdür. Karayolu taşıma modu kullanılarak yapılan parsiyel taşımacılıkta yüklerin aynı güzergah üzerinde taşınması söz konusu olduğundan zaman bakımından da avantajlar sağlar. Zaman ve enerjide esneklik sağlayarak müşteri odaklı hizmet sunan karayolu parsiyel taşımacılığı firmaların taşıma bütçelerini maksimum düzeyde verimli kullanımını sağlar. Ulusal düzeyde olduğu gibi uluslararası düzeyde de karayolunda parsiyel taşımacılık lojistik bütçesine zaman ve maliyet bakımından avantajlar getirir. 

Bütçe ve zamanın verimli kullanımını sağlayan uluslararası düzeydeki karayolu parsiyel taşımacılığı tırlar kullanılarak yapılır. Uluslararası parsiyel taşımacılıkta yükler depodan ya da kapıdan alınarak taşıma aracına transfer edilir. Sürecin firma odaklı yürütüldüğü uluslararası düzeydeki karayolu parsiyel taşımacılığında esneklik avantajıyla müşteriye kolaylık sağlanır. Güzergah planlaması yapılırken yüklerin ulaştırılacağı noktaya göre yükleme yapılması da sürecin hızlı ilerlemesini sağlar. 

Etkin lojistik süreç planlaması sunan karayolu parsiyel taşımacılığı ile yüklerin varış noktasında da hızlı biçimde dağıtımı yapılabilmektedir. Uluslararası karayolunda gerçekleştirilen parsiyel taşımacılığında aynı güzergahta taşınan yüklerin kapıdan ya da depodan dağıtımı söz konusu mümkün olabilmektedir. Varış noktasına göre güzergah boyunca yüklerin sırasıyla dağıtımı gerçekleştirilir. Karayolu parsiyel taşımacılığı ürünün ölçü ve tonajına göre taşıma maliyeti sunar.

İlginizi çekebilir: KARAYOLU TAŞIMACILIĞI VE SUNDUĞU FAYDALAR

Parsiyel Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Farklı firmaların aynı güzergahtaki yüklerinin tek araç içerisinde taşınması esasına dayanan parsiyel taşımacılıkta en çok tercih edilen taşıma modu ise karayolu taşımacılığıdır. Farklı büyüklükteki işletmeler için avantajlar sunan karayolu parsiyel taşımacılığı KOBİ, e-ticaret firmaları ile ihracata başlayan küçük işletmelerin bütçelerini verimli kullanımını sağlar. Küçük adet ya da ebatlı ürünlerin araç içerisindeki boşluklar dikkate alınmadan taşınması, az sayıdaki yükün taşınması için bekleme yapılmaması gibi birçok unsur firmalar için kolaylık sunar. Ancak taşınacak yükün ebatlarına göre maliyet hesabı yapılan Karayolu parsiyel taşımacılığının avantajlarını doğru kullanabilmek için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bu noktada sürecin ilk aşaması farklı türdeki yüklerin karayolu aracına istiflenmesidir. 

Lojistik sürecinin kaliteli ve hızlı bir hizmet anlayışı içerisinde yürütülmesinde ürünün ambalajlanması, etiketlenmesi, paketlenmesi gibi aşamalar öne çıkar. Çeşitli ürünlerin istenilen noktaya düşük maliyetle ulaştırılırken aynı zamanda hasarsız olarak taşınması da sürecin önemli bir parçasıdır. Özen içerisinde paketlenen ürünler taşıma sırasında ezilme, dağılma ve devrilme gibi çeşitli olumsuzlukların yaşanmaması açısında dikkatle yerleştirilmelidir. 

Tüm bu süreçlerin olumlu ve istenilen hizmet kalitesinde yürütülmesi tecrübe ve uzmanlık gerektirir. Bu nedenle üretim sürecinin önemli bir parçası olan taşıma işlemini yapacak lojistik firmasının dikkatle seçilmesi gerekir. Alanında yetkin, tecrübeli ve müşteri odaklı Esalco Lojistik firması size; paketleme, sigortalama, teslim süreçlerinde kaliteli hizmet anlayışıyla buluşturur. Pazarlama sürecinde rekabet gücünü destekleyen aşamalardan birisini oluşturan lojistik sektöründe; yetkin ve alanında uzman kadrosuyla Esalco Lojistik taşıma işlemlerinizde yüksek memnuniyet sunar. Karayolu parsiyel taşımacılığında işlemlerinizin hızlı, özenli ve planlı şekilde yürütülmesi için siz de Esalco Lojistik ile firmanızı ulusal ve uluslararası pazarda etkin kılabilirsiniz. Hemen iletişime geçerek, karayolu parsiyel taşımacılığı dahil tüm lojistik işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: KARAYOLU TAŞIMACILIĞI BELGELERİ NELERDİR? 


Esalco Logo

Esalco Lojistik olarak kurulduğumuz 2011 yılından beri en sade anlatımıyla, bir ürünü ya da hammaddeyi, bir noktadan diğer bir noktaya taşıyoruz. Kulağa çok basit gelebilir ancak biz lojistiğin basit görünümünün ardındaki derinliği çok seviyoruz. Çünkü taşıdığımız her bir ürünle ya da hammaddeyle insanlara aslında özgürlüğü, mutluluğu, teknolojiyi, ağız tadını, ilhamı, hayata dair küçük zevkleri, renkli keşifleri, zamanı taşıyoruz.

İLETİŞİM

Merkez/HQ: Altunizade Mah. Mahir İz Cad. B Blok No: 9/1B İç Kapı No: 7 Üsküdar / İstanbul
Şube/BR: Konak Mah. Badem Sok. Lotus Plaza N0:26/B D:33 Nilüfer/BURSA
Şube/BR: Çınarlı Mahallesi,Şehit Fethi Sekin Cad No.3 Sunucu Plaza B Blok K.9/901 35170 Bayraklı / İzmir.
Şube/BR: Güvenevler Mah. 1928 Sok. Ekinci Global İş Merkezi Sitesi K.14 No:5/25 Yenişehir – MERSİN.
Şube/BR: Hoşnudiye Mahallesi 746 Sok No13 D.65 Soho Business Center Tepebaşı / Eskişehir.
Sube/BR: Istanbul Havalimani Kargo Terminali Tayakadin Mah. Nuri Demirag Cad. Bina No:33 İc Kapi No:170 Arnavutkoy / Istanbul
Sube/BR: 1 rue de la Haye, 93290 Tremblay En France Paris/France
Sube/BR: Twin Towers Wienerbergstr.11 A-1120 Wien / Austria
Sube/BR: SKYPARC Batiment St.Exupery Rue Constellation 67960 ENTZHEIM Strasbourg / France

Teklif Al!