konsolide-tasimacilik.webp

Konsolide Taşımacılık Nedir?

BİLGİLER

Konsolide taşımacılık, lojistik endüstrisinde birkaç paketin tek bir konteynerde nihai varış noktasına gideceği anlamına gelir. Farklı üretici ve tedarikçilerden teslim alınan gönderiler, maliyet tasarrufuna katkı vermesi için birleştirilir. Kontrol ve paketleme gibi işlemlerin ardından dağıtımları yapılır. Grupaj taşımacılık olarak da bilinen konsolide taşımacılık, tasarruf etmek amacıyla ağır olmayan ve küçük yükleri aynı belge adı altında taşıma durumudur. Ürünler aynı bölge ve müşteriye ulaştırılacak ise birleştirilip bir süre bekletilir ve tek parça halinde nakli gerçekleştirilir. 

 

Konsolidasyon Hizmeti Seçenekleri

Günümüzde ulaşım için karayolu, hava yolu ve deniz yolu seçenekleri mevcuttur. Aynı durum konsolide taşımacılık için de geçerlidir. Konsolidasyon taşımacılığı bu üç farklı yol ile yapılabilir. Konsolidasyon taşımacılığı, şirketlerin uluslararası pazarda varlığını sürdürüp gelişmelerine yardımcı olacak şekilde gönderileri en uygun taşımacılık yolu ile teslimat noktalarına ulaştırır. Konsolidasyon hizmeti seçenekleri üç grupta incelenebilir:

 • Hava Yolu Taşımacılığı: Hava yolu taşımacılığı konsolidasyon taşımacılığı yöntemlerden biridir. Havayolu taşımacılığıyla konsolidasyon yapmak için birçok nakliyeciden gelen paketler tek bir uçakta gönderilir. Tüm paketler bir ana irsaliyede sıralanır ancak her paketin kendi irsaliyesi de bulunur. Hava taşımacılığı konsolidasyonunun en büyük avantajı son derece hızlı olmasıdır. En büyük dezavantajı ise maliyetidir. Yükün hava yoluyla taşınması en pahalı nakliye seçeneklerinden biridir.  
 • Deniz Yolu Taşımacılığı: Deniz yolu taşımacılığı da bir konsolidasyon taşımacılığı yöntemi olarak kullanılabilir. Deniz yolu taşımacılığı özellikle büyük malları taşımak için ideal bir yöntemdir. Genellikle deniz yolu taşımacılığı, değişen boyutlardaki konteynerler aracılığı ile gönderilir ve LCL kargosu bu konteynerlere dağıtılır. Deniz yoluyla taşımacılık hava yoluyla taşımacılıktan daha ucuzdur ve uluslararası taşımacılık için en iyi yöntemdir.  
 • Kara Yolu Taşımacılığı: Konsolidasyon taşımacılığı yöntemlerinden biri de karayolu taşımacılığıdır. Karayolu taşımacılığında gönderiler LTL gönderileri olarak adlandırılır. Bu gönderiler kendi başlarına bir kamyon yükünü doldurmak için çok küçüktür, bu nedenle tam bir kamyon yükü oluşturmak için diğer gönderilerle birleştirilirler. Kara nakliyesi ucuzdur ancak yavaş olabilir ve gecikmelere en açık yöntemdir. 

 

Hangi Durumlarda Konsolide Taşımacılık Tercih Edilir?

Göndericiler özellikle kırılgan ürünleri gönderirken konsolide taşımacılık hizmetini tercih eder. Bu yol ile, yükleme ve boşaltma seferlerinin sayısı, geleneksel LTL’ye kıyasla azalır ve kırılgan ürünlerin hasar görme olasılığı da azalmış olur. Buna ek olarak, hassas teslimat programlarına sahip daha küçük gönderileri olan nakliyecilerin LTL konsolidasyon hizmetlerini kullanmaları önerilir. Kalkış noktası ile varış noktası arasında birden fazla durak bulunmaması, yükün geçiş süresini hızlandırır. Ayrıca, geleneksel LTL’ye kıyasla ek tasarruf sağlayarak, toplam hat taşımacılığı kamyon yükü maliyetlerini azaltır. Merkez LTL’ye kıyasla kamyon yükü hat nakliyesi tasarrufu ve aradaki diğer terminallerde durakların bulunmaması gibi etmenler nakliyecilerin nakliye sürecinde daha fazla güvenlik, daha düşük maliyetler ve daha yüksek verimlilik elde etmelerine yardımcı olur. LTL yük konsolidasyonu, geleneksel LTL taşımacılığına bir alternatif arayan nakliyeciler için mükemmel bir seçenektir.

 

Konsolide taşımacılık temelleri

Konsolide Taşımacılık Avantajları Nelerdir?

Birbirine yakın ya da aynı teslimat noktasına gidecek gönderilerin toplu bir şekilde teslimatının yapılmasını ifade eden konsolide taşımacılığın zamandan ve paradan tasarruf sağlama, hızlı teslimat, yönetilebilir sevkiyat süreci gibi pek çok avantajı vardır. Konsolide taşımacılığın avantajları genel çerçevede şu şekilde listelenebilir:

 • Tasarruf: Konsolide taşımacılığın en büyük artılarından biri tasarruf sağlamasıdır. Bir nakliyeci taşıma sırasında bir treylerin yarısını dahi kullansa tamamı için ödeme yapmakla yükümlüdür. Konsolidasyon hizmeti sayesinde birbirine yakın konumlara giden LTL gönderileri bir kamyonda birleştirilir ve nakliyeciler yüklerinin kapladığı alan kadar ödeme yaparlar. 
 • Hız: Hızlı teslimat konsolide taşımacılığının bir diğer avantajıdır. Konsolidasyon stratejisi ile yük olması gereken yere en hızlı şekilde ulaşır. Devletle ilgili zorunlu mevzuat işlemleri için gümrükte harcanan zamandan ve form doldurma işlemlerinden tasarruf sağlar. Konsolide LTL taşımacılığında ara duraklarda zaman kaybı olmaz. Bu sayede, bir kamyon yükü sevkiyatı gibi çalışır ve gönderileri en hızlı şekilde teslimat noktasına ulaştırır.
 • Daha Az Emisyon: Kamyon gibi ulaşım araçlarını daha az kullanmak, yakıt maliyetini düşürmenin yanı sıra yakıt emisyonunu da düşürür. Bir nakliyeci, küçük gönderileri birden fazla kamyona dağıtmak yerine, hepsini tek bir kamyonda birleştirerek karbon ayak izini azaltır ve doğayı korumaya katkı sağlar. 
 • Güvenli Sevkiyat: Güvenli aktarım sağlaması konsolide losijtik türünün bir diğer faydasıdır. Yüklerin konsolide olması daha az kamyonda olacağı anlamına gelir. Bu durum da kaza riskini azaltır. Konsolide taşımacılıkta kaza riskini azaltan bir diğer konu ürünün daha az kişi tarafından aktarılmasıdır. Ürününüz daha az kişinin denetimi ve paketleme sürecinden geçeceği için kaybolma ya da yanlış teslimat noktalarına gönderilme ihtimali azalır.  
 • Yönetilebilirlik: Konsolide lojistik ile tüm sevkiyat süreci yönetilebilir. Teslim tarihleri ve üretim programı üzerinde daha fazla kontrol şansı tanır. Gönderi üzerinde daha fazla kontrol şansına sahip olmak daha erken bilgi almayı sağlar ve hatalı teslimatın önüne geçer. Gönderilerin konsolide edilmesi siparişlerin zaman ve kalite kaybına uğramasının önüne geçer. 
 • Müşteri Memnuniyeti: Ürün ne kadar kaliteli olursa olsun zamanında teslim edilmezse ya da teslimat talepleri gereken nitelikte olmazsa müşteri ilişkileri olumsuz etkilenebilir. Konsolide taşımacılık yöntemini tercih etmek, ürünün müşteriye en hızlı ve verimli bir sonuca ulaşmasına katkı verir. Ürün, konsolidasyon tesisine hızlı ulaştırıldığında, konsolidasyon firması sizden daha fazla ürün talep etmek yerine ürünü var olan diğer ürünler ile doğrudan göndermek üzere yola koyulur. Bu durum ürünün müşteriye en kısa sürede ulaşmasını sağlar ve müşteri memnuniyetine katkı sağlar.

 

Konsolide Taşımacılık Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Konsolide taşımacılığın en önemli hususlarından biri deneyimli bir firma ile çalışmaktır. Deneyimli bir sağlayıcı firma ile çalışarak, konsolide taşımacılığın tüm zorlu kısımlarının üstesinden gelebilir ve sadece avantajlarından yararlanabilirsiniz. Günümüzde, konsolide taşımacılık hizmeti sunan pek çok kargo firması vardır. Fakat her kargo firması gönderi konsolide etmede uzmanlaşmış olmayabilir. Bir gönderiyi konsolide etme imkanınız yoksa ve uzman bir şirkete yönelmeyi planlıyorsanız, aşağıdakileri listeyi kontrol edebilirsiniz:

 

 • Yeniden Paketleme Seçenekleri: Konsolide taşımacılık hizmeti sunan bazı şirketler kutuları açar, paketleme malzemelerini atar ve öğeleri daha büyük bir kaba yerleştirir. Konsolide taşımacılıkta uzman şirketler ise içindekileri çıkarmadan tüm küçük kutuları daha büyük bir kutuya yerleştirir. Böylece hem zamandan tasarruf sağlar hem de gönderilerin hasar görme riskini azaltır. 
 • Koli Ölçüleri: Firma kargo hizmeti değil de sadece paketleme hizmeti veriyor olabilir. Böyle bir durumda kullandıkları koli boyutlarının hizmetinden yararlanmaya karar verdiğiniz kargo firmasının kabul ettiği koli ölçü aralığında olmasına dikkat etmekte fayda var. 
 • Konsolide Süresi: Gönderi teslimat süresini planlayabilmek için konsolide lojistik hizmeti sunan firmaya konsolide süresinin ne kadar sürdüğünü sormak isteyebilirsiniz. 
 • Teslimat Noktası: Tüm öğeleri aynı adrese gönderilmeyecek ise konsolide taşımacılık hizmeti sunan firma farklı bir hizmetlerini tercih etmenizi talep edebilir.

Esalco Lojistik güçlü ve nitelikli kadrosu ile tüm nakliyat işlemlerinizin güvenli, hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Konsolide lojistik hizmetlerinde de alanında uzman çalışanları ile uluslararası ticaret işlemlerinizin planladığınız şekilde ilerlemesine olanak tanır. Esalco Lojistik ile siz de konsolide taşımacılık hizmetinden faydalanabilirsiniz. 

 

İlginizi Çekebilir: Konteyner Taşımacılığı Nedir, Nasıl Yapılır?


Esalco Logo

Esalco Lojistik olarak kurulduğumuz 2011 yılından beri en sade anlatımıyla, bir ürünü ya da hammaddeyi, bir noktadan diğer bir noktaya taşıyoruz. Kulağa çok basit gelebilir ancak biz lojistiğin basit görünümünün ardındaki derinliği çok seviyoruz. Çünkü taşıdığımız her bir ürünle ya da hammaddeyle insanlara aslında özgürlüğü, mutluluğu, teknolojiyi, ağız tadını, ilhamı, hayata dair küçük zevkleri, renkli keşifleri, zamanı taşıyoruz.

İLETİŞİM

Merkez/HQ: Altunizade Mah. Mahir İz Cad. B Blok No: 9/1B İç Kapı No: 7 Üsküdar / İstanbul
Şube/BR: Konak Mah. Badem Sok. Lotus Plaza N0:26/B D:33 Nilüfer/BURSA
Şube/BR: Çınarlı Mahallesi,Şehit Fethi Sekin Cad No.3 Sunucu Plaza B Blok K.9/901 35170 Bayraklı / İzmir.
Şube/BR: Güvenevler Mah. 1928 Sok. Ekinci Global İş Merkezi Sitesi K.14 No:5/25 Yenişehir – MERSİN.
Şube/BR: Hoşnudiye Mahallesi 746 Sok No13 D.65 Soho Business Center Tepebaşı / Eskişehir.
Sube/BR: Istanbul Havalimani Kargo Terminali Tayakadin Mah. Nuri Demirag Cad. Bina No:33 İc Kapi No:170 Arnavutkoy / Istanbul
Sube/BR: 1 rue de la Haye, 93290 Tremblay En France Paris/France
Sube/BR: Twin Towers Wienerbergstr.11 A-1120 Wien / Austria
Sube/BR: SKYPARC Batiment St.Exupery Rue Constellation 67960 ENTZHEIM Strasbourg / France
FZCO:Warehouse No FZS1AJ06 & FZS1AJ07 Jebel Ali Freezone South / Dubai / UAE

Teklif Al!