Teklif Al

Obtenez l'offre

Get Offer

获取报价

Angebot bekommen
hava-tasimaciligi-1200x745-1-1200x483.jpg

HAVAYOLU KARGO TAŞIMACILIĞI NEDİR VE AVANTAJLARI NELERDİR

BİLGİLERGenel

Küreselleşen dünya ve serbest piyasa ekonomisi koşullarında her geçen gün önemi artan havayolu taşımacılığının temellerinin 17 Aralık 1903 tarihinde Wright kardeşlerin yaptığı ilk kontrol edilebilir uçuş denemesi ile atıldığı söylenebilir. Wright kardeşlerin 16 beygir gücündeki uçaklarıyla yaptıkları bu uçuş denemesi yalnızca 12 saniye sürse de insanlara uçabileceklerine dair bir vizyon sağlaması sebebiyle büyük önem taşımaktadır. Havacılık tarihi açısından milat sayılabilecek bu denemeden itibaren, havayolu ulaşımına dair denemeler hız kazanmış, her geçen gün yeni bir ilerlemeye imza atılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı’na kadar devam eden bu gelişim süreci 1945 yılının koşullarında kesintiye uğrasa da, savaşın ardından yeniden ivme kazanmıştır. Özellikle savaş yıllarında lojistik ihtiyaçların karşılanmasında hızı ile ön plana çıkan havayolu taşımacılığının gelişimine yapılan yatırım savaşın ardından normalleşmeye başlayan dünya düzeninde artmıştır. 1950’li yılların başında kitle turizmi ile birlikte başlayan havayolu yolcu taşımacılığı, özellikle denizaşırı veya uzak mesafeli seyahat imkanının gelişimine olanak sağlamıştır. Bu durum dünya genelinde hava taşımacılığının serbestleşmesine imkan sağlamış, serbestleşme ile birlikte ortaya çıkan küreselleşme ve ticarileşmenin sonucunda ise havayolu taşımacılığına olan talep hızla artmıştır.

Bugün uluslararası lojistik alanında hizmet almak isteyen firmaların en önemli beklentisi, hız, güvenlik, kaliteli hizmet anlayışı ile birlikte lojistik firmalarının katma değerli hizmet sunabilmesidir. Servis tipi olarak özellikle müşterinin hız beklentisini fazlasıyla karşılayabilen havayolu taşımacılığı, taşıma maliyetlerinin yüksek olması, hava koşullarından etkilenme ihtimalinin fazlalığı ya da yüksek hacim ve tonajlı yüklerin taşınmasındaki planlama ihtiyacı sebebiyle bir takım dezavantajlara sahip olsa da avantajlı yönleri göz önünde bulundurulduğunda vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

 

Havayolu Taşımacılığının Avantajları

  • Diğer lojistik servislerle kıyaslandığında taşıma süresi oldukça kısadır.
  • Farklı havayolu şirketlerinin olması sebebiyle esnek planlama avantajı sunar.
  • Havayolu lojistik sisteminin hızlı işlemesi sebebiyle kolaylaştırılmış gümrük / taşıma prosedürlerine sahiptir.
  • Küçük hacimli yüklerin taşınabilmesine imkan sağlar.
  • Hassas yüklerin hasarsız taşınabilmesine olanak tanır.

Havayolu taşımacılığının en önemli avantajı olarak kabul edilen hız faktörü,
bozulabilir kargoların piyasa değerlerinin korunmasına, envanter maliyetlerinin azaltılmasına ve taşıma süreci boyunca iletişimin çok daha etkin bir biçimde gerçekleştirilmesine olanak sağlar.

Son yıllarda gelişen ticari yapılar ve hizmet sektöründeki çeşitlilik, hava kargo taşımacılığındaki beklentinin sadece hava alanından-hava alanına tesliminin ötesine geçmeye başlamıştır. Uluslararası hava taşımacılığı alanında faaliyet gösteren lojistik firmaları içerisinde temel lojistik hizmetin yanı sıra gümrükleme, ambalajlama, depolama ya da kapıya kadar teslim etme gibi katma değerli hizmetler sunabilenler bir adım öne geçmektedir. Esalco Lojistik olarak biz de, faaliyet gösterdiğimiz diğer uluslararası lojistik hizmetlerinde olduğu gibi havayolu taşımacılığı alanında da çözüm odaklı hizmet anlayışımızı devam ettiriyor, havayolu taşımacılığında da değer katan hizmet sunma anlayışımızdan asla vazgeçmiyoruz.

 

Hava Kargo Yük Tipleri

  1. Genel Kargolar: Özel bir hizmet veya depolama gerektirmeyen, tehlikeli madde, bozulabilir gıda veya hayvan sınıfına girmeyen kuru ve temiz kargoya “genel kargo” adı
    verilir.
  2. Özel kargolar: Taşınması ve depolanmasında özel işlem gerektiren kargolardır. Bu kargoların taşınabilmesi için kabul, etiketleme, yükleme ve istif edilmelerinde özel bir takım kuralla uygulanması gerekmektedir. Tehlikeli maddeler, canlı hayvan, değerli kargolar, ağır ve özel ebatlı kargolar özel olarak tanımlanan kargo grubu içerisinde yer almaktadırlar.

 

Havayolu Kargo Dokümanları

Konşimento (AWB): Bir noktadan başka bir noktaya hava taşıması ile gönderilen kargoyu ve bu kargonun taşıyıcı, gönderici ve alıcısını, hangi şartlarda bu kargonun taşındığını, taşıma değerini; değerli kargo, canlı hayvan, cenaze, tehlikeli madde veya bozulabilir kargonun taşıma şeklini; işgal ettiği hacim ve ağırlığını belirleyen, düzenleyen bir hava taşıma senedidir. Aynı zamanda bir fatura ve sigorta poliçesidir.

Ara Konşimentolar: Konsolidasyon yüklemelerde gerçek ve yükleyici adına düzenlenen hava taşıma senedidir. Temel formatı ana konşimentodan pek farklı değildir. Ara konşimento, havayolu taşımacılığında IATA kargo acentesi Freight Forwarder tarafından düzenlenen ve kargoların teslim alındığını da gösteren sözleşme niteliğindeki evraklardır.

Kargo Manifestosu: Hava kargo ile yapılan taşıma sırasında nakli yapılan malların özelliklerini, gereken taşıma şartlarını, teslim yerlerini ve şekillerini gösteren kargo manifestosudur.

Kargo Transfer Manifestosu: Transfer manifestosu, iki şirket arasında kargonun transfer edildiğini gösterir yazılı belgedir. Transfer manifestosunun en büyük yararı gecikme, hasar ve kaybolmadan dolayı çıkacak sorumluluğun kime ait olduğunu belirtmesidir.

Kargo Masraflarını Düzeltme Bildirisi: Hesap hatalarından ağırlığın çok veya az gösterilmesinden, hatalı navlun ücretlerinden ve başka tarifelerin uygulanmasından doğacak yanlışların düzeltilmesine yarayan dokümandır.

Kargo Muhasebe Bildirisi: Konşimentoda gösterilmemiş, fakat gönderici tarafından ödeneceği belirtilmiş bazı masrafların göndericiden tahsil edilmesinde; konşimentoda gösterilmemiş fakat alıcı tarafından ödeneceği belirtilmiş bazı masrafların alıcıdan tahsil edilmesinde ya da teslimi mümkün olmayan ödemeli kargoların, masraflarının konşimento sahibi taşıyıcı tarafından tahsil edilmesinde kullanılan dokümandır.

Teslim Edilmedi Bildirisi: Son taşıyıcı tarafından konşimento sahibi taşıyıcıya en kısa sürede verilmek üzere düzenlenen evraktır. Gönderinin varış noktasında 14 gün içerisinde alınmadığı durumlarda, gönderinin alıcı tarafından alınmaktan imtina edilmesi durumunda, gönderinin teslimi ve hareketini önleyen diğer sebeplerin ortaya çıkması durumunda düzenlenir.

Kargo Hasar Raporu: Bu rapor gönderilen kargonun konşimentoda belirtilen kıymetinin düşmesine sebep olan harici veya dahili hasarsın belirtilmesini ve gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayan bir formdur.

Kargo Araştırma Raporu: Üç hafta içerisinde bulunamayan kayıp kargolar için düzenlenen rapordur.

 

İlginizi Çekebilir: Tersine Lojistik Ne Anlama Gelmektedir?


Esalco Logo

Esalco Lojistik olarak kurulduğumuz 2011 yılından beri en sade anlatımıyla, bir ürünü ya da hammaddeyi, bir noktadan diğer bir noktaya taşıyoruz. Kulağa çok basit gelebilir ancak biz lojistiğin basit görünümünün ardındaki derinliği çok seviyoruz. Çünkü taşıdığımız her bir ürünle ya da hammaddeyle insanlara aslında özgürlüğü, mutluluğu, teknolojiyi, ağız tadını, ilhamı, hayata dair küçük zevkleri, renkli keşifleri, zamanı taşıyoruz.

İLETİŞİM

Merkez/HQ: Altunizade Mah. Mahir İz Cad. B Blok No: 9/1B İç Kapı No: 7 Üsküdar / İstanbul
Şube/BR: Konak Mah. Badem Sok. Lotus Plaza N0:26/B D:33 Nilüfer/BURSA
Şube/BR: Çınarlı Mahallesi,Şehit Fethi Sekin Cad No.3 Sunucu Plaza B Blok K.9/901 35170 Bayraklı / İzmir.
Şube/BR: Camii Şerif Mah 5204 Sok Arslanlar Apt No:15/7 33060 Akdeniz / Mersin.
Şube/BR: Hoşnudiye Mahallesi 746 Sok No13 D.65 Soho Business Center Tepebaşı / Eskişehir.
Sube/BR: Istanbul Havalimani Kargo Terminali Tayakadin Mah. Nuri Demirag Cad. Bina No:33 İc Kapi No:170 Arnavutkoy / Istanbul
Sube/BR: 1 rue de la Haye, 93290 Tremblay En France Paris/France
Sube/Wien: Twin Towers Wienerbergstr.11 A-1120 Wien / Austria